بررسی  عملی اثر تغییر متریال های سه گانه فلزی کانکتور بر روی مقدار VSWR در نرم افزار CST
 
در مجموعه ای از آزمایش ها، شامل 6 سناریو مختلف، متریال های فلزی ردیف های 1 تا 3 جدول زیر تغییر داده شد که نتایج حاصله در پارامتر VSWR در ادامه آورده شده است.
 
                                                                                           
     
Epsilon Type Material Row and Name
  Lossy Metal Brass(65%) 1-Outer Connector
  Lossy Metal Brass(65%) 2-Nut
  Lossy Metal Phosphor Bronze 3-  Central Contact
2.1 Loss Free Teflon(PTFE) 4-Dielectric
11.9 Loss Free Silicon 5-O-ring
11.9 Loss Free Silicon 6-O-ring
11.9 Loss Free Silicon 7-O-ring
 
Outer Contact Nut Central Contact سناریو f=2700 f=2300 f=2100 f=2048 f=2000 f=1700*
Brass(65%) Brass(65%) Phosphor Bronze اول 1.3289 1.1275 1.0288 1.0017 1.0222 1.2076
Brass(65%) Brass(65%) Copper دوم 1.3264 1.1273 1.0281 1.0009 1.0233 1.2103
Brass(65%) Brass(65%) Alumina 96% سوم 1.328 1.1304 1.0304 1.003 1.0216 1.2088
Phosphor Bronze Alumina 96%
Phosphor Bronze
چهارم 1.3269 1.1268 1.0279 1.0012 1.0232 1.2094
Steel  1008 Alumina 96%
Phosphor Bronze
پنجم 1.3278 1.1275 1.0285 1.0014 1.0226 1.2089
Steel  1008 Steel  1008
Phosphor Bronze
ششم 1.3274 1.1279 1.0288 1.0017 1.0223 1.2085
 f in MHz*
در ادامه نیز منحنی های VSWR به ازای تغییرات فرکانسی در رنج 1.6 GHz تا 2.7GHz برای تمامی سناریو های فوق آورده شده است:
 
 
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                    سناریو اول
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                       سناریو دوم
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                              سناریو سوم
 
 
                                                                          سناریو چهارم
 
 
                                                                         سناریو پنجم
 
 
                                                                     سناریو ششم
مقایسه نتایج اجرای شش سناریو مختلف
 
نتیجه گیری
از 6 سناریوی اجرا شده که با تغییر متریال های فلزی سه گانه حاصل شده است  نتیجه تمامی سناریوها تقریبا مشابه می باشد و با تقریب خوبی می توان ادعا کرد جواب ها ی تقریبا یکسانی برای VSWR حاصل شده است این مسئله به این معنی است که در این 6 سناریو با تغییر متریال فلزی   مقدار  VSWR تقریبا ثابت باقی می  ماند .
 
مهدی باحقیقت
شرکت فنی مهندسی کارت اعتبار فارس
1396/02/19
 
  
پچکورد FTTA (Fiber To The Antenna) چیست و چه کاربردی دارد؟
 
با توجه به درخواست روزافزون کاربران جهت پهنای باند بیشتر و سرعت بالاتر  به همین دلیل سیستم های نسل چهارم و پروتکل LTE به وجود آمدند که در آن برای افزایش پهنای باند از کابل فیبر نوری برای اتصال به آنتن استفاده می شود. برای دستیابی به پهنای باند بالا، به تعداد آنتن های زیادتری جهت پشتیبانی از فرکانس های بالا مورد نیاز است. قبلا" در دکل ها از سه آنتن استفاده می شد که با افزایش درخواست پهنای باند سلولاری، و افزایش رشد مصرف دیتا، تلفن، و غیره، دکل ها نیازمند تغییر و به روزرسانی شدند و بنابراین باید تعداد آنتن ها به منظور دستیابی به پهنای بالاتر افزایش یابد. هنگامی که تعداد آنتن ها افزایش می یابد تعداد کابل های بیشتری موردنیاز است و بنابراین اگر کابل های کواکسیال استفاده شود از آنجائیکه این کابل ها دارای وزن بالایی هستند، باید دکل های بیشتری جهت تحمل وزن سنگین آنها طراحی شود و به دلیل اینکه سیگنال های با فرکانس بالا در کابل های کواکسیال تضعیف بیشتری دارند بنابراین باید توان سیگنال های RF نیز افزایش یابد.
با توجه به جایگزین شدن کابل های فیبر نوری به جای کابل های کواکسیال نسل دکل ها مخابراتی هم تغییر کردند که این امر باعث کاهش قیمت و هم کاهش وزن و سنگینی کابلها بر روی دکل  میگردد و بنابراین با توجه به ویژگی ها ، اندازه کوچک و وزن سبک کابل فیبر نوری میتواند جایگزین مقدار زیادی کابل کواکسیال شود.
 
دیاگرام زیر نحوه کار دکل های مخابراتی و اینکه چگونه فیبر نوری می تواند جایگزین کابل کواکسیال شود را نشان می دهد.
برای افزایش پهنای باند از BBU همراه با RRU استفاده می شود. هر RRU از 4 تا 16 فرکانس را پشتیبانی می کند. خط های نارنجی پر رنگ بیانگر استفاده از پچکورد FTTA به جای کابل کواکسیال مسی است.
 
 

سرقت سایت های BTS یکی از چالش های صنعت مخابرات است در این مقاله روش های جلوگیری از این نوع سرقت را بررسی خواهیم کرد، همچنان که تقاضا برای سرویس های موبایل به طور ثابت در سرتاسر دنیا در حال افزایش است، صنعت مخابرات با چالش های مشخصی در رابطه با سرقت سایت های BTS روبرو است. راه اندازی یک BTS در نواحی با جمعیت انبوه که همراه با دسترسی کامل به شبکه توان است، در بیشتر موارد با مشکلی روبرو نیست و حراست در مقابل سرقت از این سایت ها با روش های مشخصی قابل انجام است. اما در مورد نواحی دورافتاده شرایط متفاوتی وجود دارد چرا که در این نواحی اغلب مشکل اصلی نبود مقاومت در مقابل سرقت از سایت است.
به هر حال سرقت صرفا در یک نقطه خاص رخ نمی دهد و سرقت سایت های BTS از سه منظر زمان، موقعیت و شخص قابل بررسی است. ما بین دو شکل از سرقت تمایز قائلیم: سرقت اجرایی Administrative theft) و سرقت روی سایت (on-site theft).

آنتن هوشمند چیست و چه کاربردی دارد ؟  

امروزه كوشش هاى پیگیرانه اى در جهت استفاده هرچه بیشتر از امواج به جاى سیم ها در دنیاى كامپیوتر در حال انجام است كه برخى از آنها به نتیجه مطلوب رسیده ولى برخى هنوز در مراحل آزمایشى و تحقیقاتى قرار دارند. ارتباطات ماهواره اى از طریق آنتن هاى عادى دریافت و ارسال یكى از نمونه هاى برجسته و بسیار كارا در این زمینه است كه استفاده موفقیت آمیز از آن اكنون معمول گشته است. با این حال تكنیك هاى پیشرفته ترى نیز در راه هستند كه از آن جمله است به كارگیرى آنتن هاى هوشمند در گستره ارتباطات مخابراتى و به خصوص انتقال داده ها، اما آنتن هوشمند چیست و چه كاربردى دارد و گذشته از آن، آیا به راستى «آنتن» مى تواند «هوشمند»باشد؟

سیستم های حسگر فیبر نوری


چرا حسگرهای فیبر نوری؟

  • توانایی تحمل محیط های خیلی سخت: تداخل الکترومغناطیسی شدی، دمای بالا، خوردگی شیمیایی، فشار بالا، ولتاژ بالا
  • سبک و ابعاد کوچک
  • کارآمد: حساسیت بالا و پهنای باند بزرگ
  • عملیات دور برد
  • اندازه گیری های گسترده یا چندگانه
کابل فیدر 7/8

کابل فیدر 7/8  RF رادیویی، یک کابل کواکسیال  است که هادی داخلی آن توپر و از جنس مس بوده و هادی خارجی آن یک لوله مارپیچی از جنس مس است. امپدانس این کابل فیدر50 اهم است. این کابل فیدر عملکرد بسیار بالایی داشته و از آن به طور خاص در تاسیسات محکم و بادوام که نیاز به خمش های مکرر دارند استفاده می شود و همچنین به صورت خط تغذیه اصلی به سیستم هوایی EME  یا VHF/UHF استفاده می شود.

Wireless به تکنولوژی ارتباطی اطلاق می شود که در آن از امواج رادیویی،مادون قرمز،ماکروویو به جای سیم و کابل جهت ارتباط دو یا چند نقطه استفاده می شود.

کابل فیدر 5/4

کابل فیدر 5/4  RF رادیویی چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل فیدر 5/4  RF رادیویی، یک کابل کواکسیال با امپدانس 50 اهم است که هادی خارجی آن از لوله مارپیچ مسی ساخته شده است. از کابل فیدر 5/4 رادیویی جهت برقراری ارتباط فرستنده، گیرنده و آنتن استفاده می شود . همچنین به طور گسترده ای در سیستم های فیدر آنتن از جمله  شبکه های تلفن همراه، کابل های جمپر آنتن ایستگاه زمینی، کابل های جمپر جهت اتصال اتاق تجهیزات به آنتن، و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

فیبر نوری یا تار نوری به انگلیسی Optical Fiber رشته باریک و بلندی از یک مادّه شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سرش به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند. فیبر نوری داری پهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی می‌باشد، با فیبر نوری می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد. امروزه مخابرات فیبر نوری، به دلیل پهنای باند وسیعتر در مقایسه با کابل‌های مسی، و تاخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهمترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شود.

سيستم هاي مديريت كيفيت به منظور حفظ سطح كيفيت تعريف شده و بهبود كيفيت از طريق اصلاح فرايندها در سازمان پياده سازي ميشود.

امروزه واحدهاي خدماتي نيز همانند واحدهاي صنعتي به دليل منافع بسيار حاصل از اين سيستمها علاقه زيادي به استقرار سيستم مديريت كيفيت نشان مي دهند.

استاندارد ايزو 9001  به راحتي ميتواند برآورده شدن نيازهاي مشتريان را كه در  نتيجه ايجاد رضايت و بالا بردن اعتماد او نسبت به سازمان پديد مي آيد تضمين نموده با توجه به نگرش فرايندگرائي تمام فعاليتهاي سازمان را در رابطه با مشتري در برگيرد. اين استاندارد با هر نوع فعاليتي كه سازمان انجام ميدهد سازگار شده سازمان ميتواند براحتي اين تطابق را ايجاد نمايد. این استاندارد در طی سال های گذشته به روز گردیده است و اکنون به روز ترین استاندارد ISO9001 یعنی ورژن 2015 در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد.

جهت آشنایی با استاندارد  ISO 9001: 2015 و تفاوت های آن با ورژن 2008 این استاندارد فیلم زیر را مشاهده نمایید.

لای-فای، لامپ حبابی اِل ای دی را به یک شبکه وایرلس پرسرعت تبدیل می کند
در حال حاضر شبکه های وایرلس یک مشکل اساسی دارند، و آن هم این است که هر چه به محبوبیتشان اضافه گردد، از سرعتشان کاسته می شود...